Co s sebou do MŠ

Co s sebou do MŠ:

 • Přezůvky - pevné, pohodlné (ne pantofle).Prosíme rodiče, nedávejte dětem přezůvky s černou podrážkou.
 • Oblečení do třídy - takové, kterému nebude vadit případné ušpinění barvičkami či jídlem, bez složitého zapínání, které dítě zvládne samostatně svléknout a obléknout. Předcházíte tak stresu          a zklamání dítěte z toho, že tyto úkony nezvládá, stejně dobře jako jeho noví kamarádi. Oblečení by mělo být především pohodlné.
 • Oblečení pro pobyt venku - z hygienických důvodů je nutné, aby děti měly jiné oblečení do třídy          a jiné na pobyt venku. Pro hru na školní zahradě či vycházky jsou vhodné tepláky, mikina, vhodná pevná obuv, kšiltovka apod. Oblečení dětem přizpůsobujte změnám počasí a ročnímu období.
 • Odpolední odpočinek - je pravidelnou součástí denního režimu školy, pokud bude Vaše dítě ve škole odpočívat, je třeba pyžamo. Děti si mohou přinést svou oblíbenou plyšovou hračku.
 • Náhradní oblečení - vložte do sáčku v šatně do skříňky. Stačí náhradní spodní prádlo, ponožky, tepláčky, tričko.
 • Balení papírových kapesníčků a vlhčeného toaletního papíru, ale pouze takový, který lze spláchnout do WC.

VŠECHNY VĚCI PODEPSANÉ A OZNAČENÉ!! Nespoléhejte na to, že si Vaše dítě své věci pozná. V šatně je 28 dětí a proto je vysoká pravděpodobnost, že vaše přezůvky, trička, tepláky budou mít minimálně dvojníka.

Prosíme rodiče, aby nedávali dětem do MŠ nevhodné hračky nebo ostré předměty. Mohou zranit nejen Vaše dítě, ale i ostatní děti. Doporučujeme, aby děti do MŠ nenosily drahé hračky a cenné věci, v případě jejich znehodnocení nebo ztráty, za ně MŠ nenese zodpovědnost.

Děti by již před nástupem do školky měly zvládat některé dovednosti:

 • obléknout se a svléknout, obout a zout (s případnými nedostatky samozřejmě pomůže učitelka)
 • poznat si svoji značku, kterou je označeno místo pro uložení jeho věcí a ručníček v umývárně
 • poznat si svoje oblečení a obuv (je lepší dávat starší - dítěti dobře známé oblečení)
 • samostatně jíst a pít (buďme trpělivé a nechme dítě jíst doma samo- přestaňme krmit)
 • umýt si ruce, utřít se do ručníku
 • používat záchod
 • vysmrkat se
 • uklidit si po sobě hračky a pracovní nástroje


Desatero pro rodiče nově přijímaných dětí:

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je.
Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům,  jako "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.
2. Zvykejte dítě na odloučení.
Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené        a strach z odloučení se jen prohlubuje.
3. Veďte dítě k samostatnosti.
zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky...
ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhrůžkám typu "když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".
5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.
Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného- (plyšák, polštářek).
7. Plňte své sliby! - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy.
Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem.
Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach          z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
10. Promluvte si s učitelkou.
Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte.